Revoluční iPhone 2G: Legenda, která změnila svět mobilů

Iphone 2G

Revoluční iPhone 2G

V roce 2007 Apple představil světu první iPhone, zařízení, které navždy změnilo svět mobilních telefonů. iPhone 2G, jak se mu později začalo říkat, byl revolucí v mnoha ohledech. Jeho dotykový displej s úhlopříčkou 3,5 palce byl na tehdejší dobu obrovský a umožňoval intuitivní ovládání pomocí gest. Uživatelské rozhraní bylo navrženo s důrazem na jednoduchost a eleganci, což se stalo charakteristickým znakem všech budoucích iPhonů.

iPhone 2G nebyl jen telefon, ale také multimediální centrum. Nabízel integrovaný webový prohlížeč Safari, hudební přehrávač s podporou iTunes a 2megapixelový fotoaparát. I když se to dnes může zdát málo, v roce 2007 to byly působivé specifikace. iPhone 2G byl poháněn operačním systémem iOS, který byl vyvinut speciálně pro dotykové ovládání.

Přestože iPhone 2G neměl některé funkce, které jsou dnes standardem, jako je například přední kamera nebo podpora 3G sítí, jeho dopad na mobilní průmysl byl obrovský. Jeho uvedení na trh odstartovalo éru chytrých telefonů a inspirovalo konkurenci k vývoji vlastních inovativních zařízení.

Představení a datum vydání

Původní iPhone, známý také jako iPhone 2G, byl představen světu 9. ledna 2007 na konferenci Macworld Expo v San Franciscu. Steve Jobs, tehdejší generální ředitel společnosti Apple, jej s velkou pompou představil jako revoluční zařízení kombinující tři produkty v jednom: širokopásmový dotykový iPod, revoluční mobilní telefon a průlomový internetový komunikátor. Očekávání byla obrovská a iPhone je rozhodně nezklamal. Datum vydání na trh se lišilo v závislosti na regionu. V USA se začal prodávat 29. června 2007 a způsobil doslova poprask. Zákazníci stáli před obchody Apple Store dlouhé fronty, aby byli mezi prvními majiteli tohoto ikonického zařízení. iPhone 2G se stal okamžitým hitem a definoval budoucnost chytrých telefonů na mnoho let dopředu. Jeho inovativní dotykové rozhraní, intuitivní operační systém a elegantní design nastavily laťku pro konkurenci velmi vysoko.

Design a displej

Původní iPhone 2G, představený v roce 2007, znamenal revoluci v designu mobilních telefonů. Jeho srdcem byl displej, který se stal charakteristickým znakem iPhonů na dlouhá léta. Displej s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 320 × 480 pixelů byl na tehdejší dobu poměrně velký a nabízel ostrý a jasný obraz. Technologie TFT LCD zaručovala věrné podání barev a široké pozorovací úhly.

Designéři Applu se rozhodli pro poměr stran 3:2, který se lišil od tehdy běžného formátu 4:3. Tento netradiční krok jim umožnil vytvořit kompaktnější zařízení, které se pohodlně drželo v jedné ruce. Displej byl zároveň dostatečně velký pro pohodlné prohlížení webových stránek, sledování videí a hraní her.

Dalším důležitým prvkem designu displeje bylo jeho skleněné provedení. Na rozdíl od tehdejších telefonů s plastovými displeji působil iPhone 2G luxusnějším a odolnějším dojmem. Sklo zároveň zlepšovalo odezvu dotykové vrstvy, která byla v té době novinkou. Uživatelé si tak mohli užívat intuitivního ovládání pomocí gest, které se stalo standardem pro chytré telefony.

Operační systém iOS 1

První iPhone, přezdívaný iPhone 2G, dorazil na trh s operačním systémem, který Apple tehdy nenazýval iOS, ale jednoduše "iPhone OS 1". Ačkoliv se může zdát v porovnání s dnešními verzemi iOS primitivní, v roce 2007 představoval revoluci v ovládání mobilních telefonů. iPhone OS 1 přinesl světu koncept multidotykového ovládání, které umožňovalo intuitivní práci s telefonem pomocí gest. Uživatelé si mohli procházet fotografie, přibližovat webové stránky a psát na virtuální klávesnici pouhým dotykem prstů.

Operační systém nabízel základní aplikace jako Telefon, SMS, Safari pro prohlížení webu, Fotografie a iPod pro přehrávání hudby. Chyběly mu ale funkce, které jsou dnes samozřejmostí, například App Store, kopírování a vkládání textu, MMS nebo podpora Bluetooth. iPhone OS 1 byl dostupný pouze pro iPhone 2G a nepodporoval aktualizace na novější verze systému. Přestože měl svá omezení, položil základy pro operační systém, který dnes pohání miliony iPhonů a iPadů po celém světě.

Webový prohlížeč Safari

V roce 2007 se zrodil první iPhone a s ním i mobilní verze webového prohlížeče Safari. Pro uživatele iPhonu 2G, který byl uveden ve stejném roce, představoval Safari revoluci v mobilním prohlížení webu. Ačkoliv se jeho funkce a možnosti v porovnání s dnešními prohlížeči zdají omezené, v té době šlo o průlom. Safari na iPhonu 2G umožňovalo prohlížení webových stránek v plnohodnotném zobrazení, a to díky automatickému přizpůsobení obsahu displeji telefonu. Uživatelé tak nemuseli složitě zoomovat a posouvat se po stránce, aby si přečetli text nebo prohlédli obrázky.

Prohlížeč podporoval záložky, historii prohlížení a možnost vyhledávání na stránce. Vzhledem k tehdejším technologickým možnostem a absenci 3G sítí v České republice bylo prohlížení webu na iPhonu 2G pomalejší a uživatelé se museli smířit s delší dobou načítání stránek. Přesto Safari na iPhonu 2G a 3G otevíralo dveře do světa mobilního internetu a položilo základy pro dnešní moderní mobilní prohlížeče.

Fotoaparát a multimedia

Původní iPhone i iPhone 3G se v oblasti multimédií zaměřovaly spíše na jednoduchost a funkčnost. Oba modely disponovaly 2megapixelovým fotoaparátem bez automatického ostření a blesku. Kvalita fotografií byla na tehdejší dobu průměrná, vhodná spíše pro nenáročné snímky. Videozáznam nebyl podporován. Hudební přehrávač v telefonech byl jednoduchý, ale intuitivní. Podporoval formáty AAC, MP3 a WAV. Uživatelé si mohli vytvářet vlastní playlisty a procházet hudbu podle interpreta, alba nebo žánru. Absence 3,5mm jacku u prvního iPhonu byla kompenzována dodávaným adaptérem. iPhone 3G již 3,5mm jack obsahoval. Prohlížení webových stránek bylo možné pouze přes EDGE nebo pomalejší GPRS, jelikož Wi-Fi bylo dostupné pouze v omezené míře. YouTube videa se přehrávala v nízké kvalitě. Celkově lze říci, že iPhone a iPhone 3G v oblasti multimédií nabízely základní funkce, které však v porovnání s tehdejší konkurencí mírně zaostávaly.

iPhone 2G, tehlový mobil s dotykovou obrazovkou, navždy změnil způsob, jakým komunikujeme se světem.

Jan Novák

Konektivita a úložiště

Iphone 2G a 3G se mohly pochlubit tehdy standardní konektivitou. Oba telefony měly Bluetooth 2.0, který sloužil pro bezdrátová sluchátka a občasné posílání fotek. Wi-Fi bylo samozřejmostí, i když tehdejší standard 802.11b/g nám dneska vykouzlí spíše úsměv na tváři. Na internet se dalo chodit přes EDGE, což byla taková pomalejší verze 3G. Stahování aplikací nebo videí byla s EDGE trpělivost. Interní úložiště se lišilo v závislosti na modelu. Iphone 2G se prodával ve verzích s 8GB nebo 16GB, zatímco Iphone 3G nabízel 8GB nebo 16GB. Paměťové karty bohužel nebyly podporovány, takže co jste si koupili, to jste měli.

Cena a dostupnost

Původní iPhone, známý také jako iPhone 2G, byl představen v roce 2007 a znamenal revoluci na trhu s mobilními telefony. V době svého uvedení na trh byl iPhone k dispozici ve dvou verzích úložiště: 4GB za 499 dolarů a 8GB za 599 dolarů s dvouletým kontraktem u operátora AT&T, jediného operátora, který iPhone v té době nabízel. Vzhledem k tehdejšímu kurzu a daním se cena v České republice pohybovala okolo 15 000 Kč za 4GB verzi. I přes vysokou cenu byl iPhone 2G velmi žádaným zbožím a během prvního víkendu se ho prodaly statisíce kusů. V České republice se oficiálně neprodával, zájemci si ho tak museli dovézt ze zahraničí nebo se spolehnout na šedý trh. Dnes je iPhone 2G vyhledávaným sběratelským artiklem a jeho cena se může vyšplhat až na desítky tisíc korun, v závislosti na stavu a zachovalosti.

Vlastnost iPhone 2G Dnešní standard
Datum vydání Červen 2007 Září 2023 a dále
Operační systém iPhone OS 1.0 iOS 17 / Android 14
Velikost displeje 3,5 palce 6+ palců
Rozlišení displeje 320 x 480 pixelů 1080 x 2400 pixelů a více
Fotoaparát 2 MP, bez přední kamery 12 MP+ a více, přední kamera standard

Dopad na trh

Představení iPhonu 2G v roce 2007 mělo na trh s mobilními telefony seizmický dopad. Jeho inovativní dotykový displej, intuitivní uživatelské rozhraní a revoluční App Store změnily způsob, jakým lidé komunikují, konzumují informace a používají mobilní zařízení. iPhone 2G nastavil nový standard pro chytré telefony a spustil vlnu inovací v celém odvětví. Konkurenti jako Nokia a BlackBerry se snažili udržet krok s rychlým technologickým pokrokem Applu a ztratili značný podíl na trhu.

iPhone 2G také vedl k explozi v oblasti vývoje mobilních aplikací. App Store poskytl vývojářům platformu pro distribuci a monetizaci jejich aplikací, což vedlo k bezprecedentnímu nárůstu počtu dostupných aplikací. Tento ekosystém aplikací dále posílil přitažlivost iPhonu a pomohl upevnit jeho pozici dominantního hráče na trhu. Dopad iPhonu 2G na trh s mobilními telefony byl nesporný a jeho odkaz je patrný i dnes.

Dědictví iPhone 2G

Původní iPhone 2G, představený v roce 2007, navždy změnil svět mobilních telefonů. Jeho vliv je nepopiratelný i dnes, o více než dekádu později. Dotykový displej, intuitivní rozhraní a App Store s tisíci aplikací způsobily revoluci v tom, jak komunikujeme, pracujeme a bavíme se. iPhone 2G nebyl jen telefon, ale symbol technologického pokroku a designové elegance. Jeho zaoblené hrany, hliníkové tělo a minimalistické rozhraní nastavily standardy pro chytré telefony na mnoho let dopředu.

I když mu chyběly některé funkce, které dnes považujeme za samozřejmost, jako je přední kamera, GPS navigace nebo podpora 3G sítí, iPhone 2G ukázal světu potenciál mobilních zařízení. Jeho odkaz žije v každém moderním smartphonu, ať už se jedná o iPhone, Android nebo jiný operační systém. iPhone 2G nebyl jen produktem, ale začátkem nové éry mobilních technologií. Éry, ve které se mobilní telefon stal nepostradatelným společníkem pro miliony lidí po celém světě.

Publikováno: 08. 07. 2024

Kategorie: elektro

Autor: Dalimil Havelka

Tagy: iphone 2g