Elektro triky: Zvládněte RJ45 zapojení raz dva

Rj45 Zapojení

Co je RJ-45 konektor?

RJ-45 konektor je standardizovaný síťový konektor, který se používá pro připojení počítačů a dalších zařízení k ethernetové síti. Je to 8pinový modulární konektor, který se podobá větší verzi telefonního konektoru RJ-11. RJ-45 konektory se používají s kroucenými páry kabelů, které se skládají ze čtyř párů vodičů stočených dohromady, aby se minimalizovalo elektromagnetické rušení. Existují dva běžné standardy zapojení pro ethernetové kabely: T568A a T568B. Oba standardy používají odlišné barevné kódy pro uspořádání vodičů v konektoru RJ-45. Pro správnou funkci sítě je důležité použít stejný standard zapojení na obou koncích kabelu. Zapojení ethernetového kabelu s konektory RJ-45 vyžaduje speciální krimpovací kleště, které slouží k připojení konektoru k kabelu. Při nesprávném zapojení kabelu může dojít k problémům s připojením k síti.

Typy kabelů: Přímý vs. křížený

Připojení k internetu a budování počítačových sítí, to je svět RJ45 konektorů a ethernetových kabelů. Možná si říkáte, k čemu je dobré se v tom vyznat. Odpověď je jednoduchá: správné zapojení kabelu může rozhodnout o tom, jestli vaše síť bude fungovat bez problémů, nebo jestli se budete trápit s výpadky a pomalým připojením. Existují dva základní typy kabelů RJ45: přímý a křížený. Pojďme se podívat na to, jak se liší a kdy který z nich použít. Přímý kabel, ten nejpoužívanější typ, má na obou koncích stejnou barevnou kombinaci vodičů. Používá se pro propojení zařízení s odlišnými funkcemi, například počítače a routeru. Křížený kabel má oproti tomu na obou koncích odlišnou barevnou kombinaci vodičů, čímž dochází k prohození signálů vysílání a příjmu. V minulosti se křížený kabel používal pro propojení dvou zařízení se stejnou funkcí, například dvou počítačů napřímo. Dnes už moderní síťové karty automaticky detekují typ kabelu a přizpůsobí se mu, takže použití kříženého kabelu je spíše výjimečné. Při výběru správného typu kabelu je tedy nejdůležitější vědět, jaká zařízení chcete propojit. Pro běžné domácí použití a připojení k internetu vám ve většině případů postačí přímý kabel.

Barevné schéma: T568A a T568B

Při zapojování ethernetového kabelu do konektoru RJ45 se setkáte s dvěma hlavními barevnými schématy: T568A a T568B. Obě schémata definují pořadí, ve kterém se jednotlivé žíly kabelu zapojují do pinů konektoru.

Porovnání standardů zapojení RJ45
Vlastnost T568A T568B
Pár 1 (vysílací) bílo-zelená / zelená bílo-oranžová / oranžová
Pár 2 (přijímací) bílo-oranžová / oranžová bílo-zelená / zelená
Pár 3 (vysílací) bílo-modrá / modrá bílo-modrá / modrá
Pár 4 (nepoužitý) bílo-hnědá / hnědá bílo-hnědá / hnědá

Schéma T568A

Schéma T568A je méně obvyklé a používá se spíše v telekomunikačních rozvodech. Pořadí žil zleva doprava je: bílo-zelená, zelená, bílo-oranžová, modrá, bílo-modrá, oranžová, bílo-hnědá, hnědá.

Schéma T568B

Schéma T568B je v počítačových sítích standardem. Jeho barevné pořadí zleva doprava je: bílo-oranžová, oranžová, bílo-zelená, modrá, bílo-modrá, zelená, bílo-hnědá, hnědá.

Důležité

Pro správnou funkčnost sítě je důležité, aby byly oba konce kabelu zapojeny stejným schématem. Pokud potřebujete propojit dvě zařízení přímo kabelem (přímé propojení), použijte na obou koncích schéma T568B. Pokud vytváříte kabel pro propojení dvou síťových prvků (přepojovací kabel), použijte na jednom konci schéma T568A a na druhém T568B.

Tipy pro zapojování

Při zapojování kabelu dbejte na to, aby byly žíly odizolovány jen na nezbytně dlouhou vzdálenost a aby se jednotlivé žíly nedotýkaly. Po zasunutí žil do konektoru je důležité kabel pečlivě zalisovat krimpovacími kleštěmi, aby se zajistilo pevné a spolehlivé spojení.

Postup: Krimpování konektoru krok za krokem

Krimpování RJ-45 konektoru na ethernetový kabel se může zdát složité, ale s trochou trpělivosti to zvládne každý. Nejdříve si připravte potřebné nástroje: krimpovací kleště na RJ-45, odstraňovač izolace a samozřejmě ethernetový kabel a konektor RJ-45. Začněte tím, že z konce kabelu odstraníte izolaci. Délka odizolované části by měla být zhruba 2-3 centimetry. Nyní opatrně rozpleťte jednotlivé žíly kabelu a srovnejte je vedle sebe.

Držte se barevného schématu pro zapojení, které potřebujete. Pro běžné domácí použití se nejčastěji používá standard T568B. Podle tohoto standardu zapojte žíly v tomto pořadí: oranžovo-bílá, oranžová, zeleno-bílá, modrá, modro-bílá, zelená, hnědo-bílá, hnědá. Potom srovnejte žíly tak, aby byly co nejvíce u sebe a rovnoměrně zastřižené. Vložte je do konektoru RJ-45 tak, aby se dotýkaly jeho konce.

Ujistěte se, že izolace kabelu zasahuje do konektoru a že žádná žíla nevyčnívá. Nyní vložte konektor do krimpovacích kleští a pevně stiskněte. Kleště stlačí kontakty konektoru do žil kabelu a vytvoří pevné a spolehlivé spojení. Po krimpování zkontrolujte, zda je konektor správně zapojený a zda není poškozený. Pro otestování funkčnosti můžete použít tester kabelů.

Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Při zapojování RJ45 konektorů a ethernetových kabelů se dá snadno udělat chyba, která znemožní fungování sítě. Mezi nejčastější patří:

  • Špatné pořadí vodičů: Existují dva standardy zapojení – T568A a T568B. Je důležité zvolit jeden a dodržet ho u obou konců kabelu. Smíchání standardů znemožní komunikaci.
  • Nedostatečné zasunutí vodičů: Vodiče musí být zasunuty až na doraz do konektoru a dotýkat se kovových kontaktů. Jinak hrozí výpadky signálu a nestabilní připojení.
  • Poškození vodičů: Při odizolování kabelu a zapojování vodičů je třeba dávat pozor, aby nedošlo k jejich narušení. Poškozený vodič může způsobovat zkraty a znemožnit přenos dat.
  • Použití nekvalitních komponentů: Levné konektory a kabely nemusí splňovat potřebné standardy a mohou způsobovat rušení signálu a ztráty dat.
  • Nesprávné krimpování: Konektor je nutné správně nakrimpovat pomocí kleští určených pro RJ45. Špatné krimpování může vést k uvolnění konektoru a přerušení spojení.

Těmto chybám se dá snadno vyhnout pečlivostí a dodržováním návodu. Před zapojením si vždy zkontrolujte schéma zapojení a ujistěte se, že používáte správné nástroje a komponenty. Pokud si nejste jistí, raději se obraťte na odborníka.

RJ45 zapojení, ten spletitý tanec mědi a plastu, skrze který proudí data jako životodárná míza digitálního světa.

Zdeněk Kovář

Tipy pro bezproblémové zapojení

Zapojení RJ45 konektoru, běžně používaného pro ethernetové kabely, může na první pohled působit složitě, ale s trochou trpělivosti to zvládne každý. Než začnete, ujistěte se, že máte po ruce všechny potřebné nástroje: krimpovací kleště na RJ45 konektory, odstraňovač izolace a ostrý nůž nebo nůžky. Pro začátek opatrně sloupněte vnější izolaci kabelu, abyste odhalili barevné vodiče uvnitř. Délka odizolované části by měla být přibližně 2-3 cm. Následně rozpleťte jednotlivé vodiče a srovnejte je vedle sebe podle zvoleného schématu zapojení – T568A nebo T568B. Pro domácí použití je běžnější standard T568B. Pořadí vodičů v tomto standardu je: oranžovo-bílý, oranžový, zeleno-bílý, modrý, modro-bílý, zelený, hnědo-bílý, hnědý. Jakmile máte vodiče uspořádané, zarovnejte je do jedné roviny a opatrně je zkraťte na stejnou délku (cca 1-1,5 cm). Nyní vložte vodiče do průhledného RJ45 konektoru a ujistěte se, že každý vodič zapadl až na doraz do své drážky a že izolace kabelu zasahuje do konektoru. Nakonec konektor vložte do krimpovacích kleští a pevně stiskněte, čímž dojde k zafixování vodičů v konektoru. Po zalisování konektoru je vhodné ověřit jeho funkčnost pomocí testeru kabelů.

Test funkčnosti kabelu

Pro ověření funkčnosti kabelu s konektory RJ-45, tedy ethernetového kabelu, existuje několik metod. Nejjednodušší je vizuální kontrola. Prohlédněte konektory, zda nejsou poškozené piny ohnuté nebo zlomené. Dále zkontrolujte, zda je kabel správně zapojený. Existují dva standardy zapojení: T568A a T568B. Pro běžné použití v domácnosti je obvyklejší standard T568B.

Pokud vizuální kontrola neodhalí žádné problémy, můžete použít tester kabelů. Ten se skládá ze dvou částí: vysílače a přijímače. Vysílač se připojí k jednomu konci kabelu a přijímač k druhému. Tester následně vyšle signál a zkontroluje, zda prošel celým kabelem. Některé testery dokáží identifikovat i konkrétní problémy, jako jsou například křížené páry nebo zkraty.

Další možností je otestovat kabel pomocí počítače nebo jiného zařízení s ethernetovým portem. Připojte kabel k počítači a zkontrolujte, zda se rozsvítí kontrolky aktivity sítě. Pokud ano, zkuste se připojit k internetu nebo k jiné síti. Pokud se nepřipojíte, může být problém s kabelem, síťovou kartou nebo nastavením sítě.

V případě, že si nejste jisti, jak kabel otestovat, nebo pokud máte podezření na závažnější problém, je vhodné obrátit se na odborníka.

Publikováno: 09. 10. 2024

Kategorie: elektro